Postup pěstování shii-take v domácích podmínkách

     Jako zdroj mycelia posloužil výrobek Jarmark SHII-TA-KE 80 g, zakoupený v Kauflandu.
     Z houby byly odebrány malé kousky a ty následně přeneseny na agarovou půdu (Petriho misky). Zhruba po týdnu došlo k růstu mycelia.
     K namnožení mycelia se osvědčila pšenice (1 kg). Ta se nechala namáčet 24 hodin ve vodě, tak, aby hladina byla 5 cm nad zrnem. Druhý den se pšenice vařila 5 minut.
     Pšenici se doporučuje umístit do mikrovlnných sáčků a pak sterilizovat v tlakovém hrnci při 14,5 psi = 1 bar = 100 kPa, 120,4 oC (248,9 oF) 90 minut.
     Tlakový hrnec nebyl dostupný, a tak sterilizační proces proběhl v mikrovlnné troubě. Okamžitě po uvaření pšenice, bylo zrno zbaveno přebytečné vody pomocí cedníku. K zrnu byla přidána lžíce sádry a veškerý obsah byl pečlivě promíchán. Ještě teplé zrno bylo vloženo do 7 pečlivě vymytých sklenic od zavařenin. Nádoby byly přikryty skleněnými víčky Petriho misek. Poté se uskutečnil sterilizační proces (cca 10 – 15 minut).
     Po zchladnutí sklenic došlo k přenesení mycelia z Petriho misek.
     Víčka Petriho misek byla nahrazena plátky alobalu (ponoření v technickém lihu). Zhruba po 14 dnech mycelium prorostlo obsah nádob.
     Pro pěstování shii-take se osvědčily kmeny habru, třešně a vlašského ořechu přibližně o průměru 10 cm. Do dřevní hmoty byly vyvrtány otvory o průměru 2 cm a hloubky cca 3 cm. Zrno s myceliem vyplnilo vzniklý prostor (za použití plastového trychtýře).
     Uzavření otvorů proběhlo zatlučením bukové (dubové) kulatiny o průměru 2 cm a délce 2,5 cm (předem namočení ve vodě). Tím odpadl proces zalévání děr tekutým voskem.
     Následovalo pomoření klád na jeden den do vody.  
     Polena byla vložena do igelitových pytlů a uchovávána při teplotě cca 15 – 20 oC po dobu jednoho měsíce. Infikované špalky se pak umístily do přírody na polostinné místo v mírně nakloněné poloze.
    Pak jen zbývá trpělivě očekávat úrodu.